ÆRØXPRESSEN døbes d. 30. november

ÆRØXPRESSEN. © ÆrøXpressen

Det nye rederi ÆrøXpressen, har meddelt at deres nye færge ÆRØXPRESSEN vil blive døbt lørdag d. 30. november, samt at ruten mellem Marstal og Rudkøbing vil blive indviet. Arrangementet vil finde sted i Marstal og foregå i tidsrummet fra kl. 13 til 17. Det endelige program vil blive meddelt senere.

Da bestyrelsen i ÆrøXpressen har besluttet ikke at bruge aktionærernes penge på fest, vil de prøve at skaffe pengene ved at sælge støttearmbånd. Et armbånd vil koste 100 kroner, og kan købes på rederikontoret, samt i en bod, som bliver stillet op i Kirkestræde i Marstal.

Kilde: ÆrøXpressen

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →