GNV ANTARES solgt til ophugning

GNV ANTARES i Napoli d. 30/5-2024. Foto: CiaoRoma516973 (CC BY 4.0)

Det italienske rederi Grandi Navi Veloci (GNV) har solgt færgen GNV ANTARES til ophugning i Tyrkiet, hvor den blev sejlet op på stranden i Aliaga d. 18. december. GNV ANTARES blev købt af P&O Ferries i foråret 2021, og nåede dermed kun 4,5 år hos rederiet.

Ophugningen af GNV ANTARES er en del af GNV’s fornyelses strategi, hvor rederiet har fået leveret de første 3 af 8 nye færger, som de har bestilt i Kina. Derudover har de også købt en del af Moby Lines nyere færger.

Kilde: Shipping Italy

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →