Hellenic Seaways var eneste som bød på BORAQ

BORAQ. © Inter Shipping

Det blev det græske rederi Hellenic Seaways, der var de eneste der viste interesse for hurtigfærgen BORAQ, som havnemyndighederne i Algeciras afholdt auktion over d. 27. juni. BORAQ er derfor foreløbigt blevet tildelt Hellenic Seaways, som kom med et bud på 2.410.000 euro, selvom startprisen var på 3.200.000 euro.

Det ser derfor ud til at BORAQ, derfor vender tilbage til dens oprindelige ejere, da den tilbage i 2000, blev leveret til Minoan Flying Dolphins, som siden blev til Hellenic Seaways. Den var derfor i rederiets ejerskab i 10 år, inden den blev solgt til Marokko.

Kilde: Puerto de Algeciras

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →