FRS Iberia stopper på ruten mellem Huelva og De Kanariske Øer

VOLCAN DEL TEIDE . © FRS Iberia

Det tyskejede rederi FRS Iberia, stopper på ruten mellem Huelva og De Kanariske Øer. Den sidste gang fra De Kanariske Øer, bliver torsdag d. 29. juli, med ankomst til Huelva d. 30. juli.

FRS Iberia overtog ruten fra Naviera Armas, tilbage i 2018, som en del af de spanske konkurrencemyndigheders godkendelse af Naviera Armas opkøb af konkurrenten Trasmediterranea, som også havde en rute mellem det spanske fastland og De Kanariske Øer. Nu kommer ruten tilbage til Naviera Armas fra d. 30. juli.

Kilde: FRS Iberia

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →