Hilmar Eliasen ny transportdirektør i Ærø Kommune

Hilmar Eliasen

Ærø Kommune har ansat færøske Hilmar Eliasen, som ny transportdirektør, hvor han vil tiltræde stillingen d. 1. december 2025. Han afløser Kim Nielsen, som fratrådte stillingen d. 12. juni pga. forskellige opfattelser vedrørende ambitionsniveauet i udviklingen af Ærøfærgerne.

“Jeg er sikker på, at Hilmar er den rette direktør for Ærøfærgerne. Med Hilmar får Ærø en transportdirektør med en imponerende bredde i erfaring og en stærk strategisk forståelse for både drift og udvikling. Jeg ser frem til samarbejdet og er overbevist om, at Hilmar vil være en stærk drivkraft i arbejdet med at sikre en effektiv, bæredygtig og fremtidssikret transport på Ærø.”

Allan Krogh Filtenborg, kommunaldirektør.

Hilmar Eliasen kommer fra en stilling, som juridisk chefkonsulent hos Grønlands nationale forsyningsselskab Nukissiorfiit, men har tidligere været administrerende direktør for Strandfaraskip Landsins, som er Færøernes offentlige transportselskab, der også har færgetrafik.

”Som ny transportdirektør ser jeg frem til at stå i spidsen for den samlede mobilitet på Ærø, hvor vi både værner om den traditionsrige færgedrift og den lokale trafik på øen. Samtidig skal vi sætte kursen mod en grønnere og mere fremtidssikret transport. Jeg vil dedikere fuld opmærksomhed til at sikre en fortsat formålsdrevet betjening med den nuværende kapacitet, mens vi arbejder målrettet på udviklingen og indfasningen af nye emissionsfrie færger.”

Hilmar Eliasen, kommende transportdirektør.

Kilde: Ærø Kommune

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →