Molslinjen var eneste som bød på færgefarten til Læsø

MARGRETE LÆSØ ankommer til Frederikshavn d. 17/7-2017. Foto: Michael Koefoed-Hansen

Molslinjen endte med at være det eneste rederi, som bød på færgetrafikken til Læsø. Det var selvom flere rederi havde vist interesse. Kommunen har derfor et møde med Molslinjen omkring deres tilbud, og virker umiddelbart tilfredse med det.

Kommunen og Molslinjen skal nu kigge tingene bedre igennem, samt evt. holde nogle flere møder, inden færgeudvalget på Læsø kan præsentere et færdigt tilbud for kommunalbestyrelsen.

Molslinjen vil bygge en ny hybridfærge til ruten, som formentlig kan indsættes i slutningen af 2027. Indtil da er det planen at kommunen fortsætter med færgetrafikken.

Kilder: DR og TV2 Nord

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →