THJELVAR leveret til Destination Gotland

THJELVAR. © Destination Gotland

Destination Gotland fik mandag d. 30. december, efter en del forsinkelse levereret færgen THJELVAR. THJELVAR er bygget af GSI i Kina, og er søster til VISBORG, som blev leveret i december 2018. Den vil indenfor kort tid blive sejlet hjem til Sverige.

THJELVAR skal ligesom VISBORG sejle på ruterne Visby – Nynäshamn og Visby – Oskarshamn. Dermed vil en af de 2 kinesiske søsterfærger fra 2013, GOTLAND og VISBY blive overflødig, hvad der skal ske med den overflødige færge, er endnu ikke blevet offentliggjort.

VISBY ankommer til Visby d. 30/6-2008. Foto: Michael Koefoed-Hansen

Kilde: Destination Gotland

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →