
Leveringen af Wasaline’s nye færge AURORA BOTNIA, er blevet udskudt igen, denne gang til midten af juli. Den skulle oprindelige havde været leveret af det finske værft Rauma Marine Constructions i maj måned, men dette blev i marts udskudt til midt i juni pga. Covid-19.
Det er stadig Covid-19, som gør at leveringen må udskydes med en måned, da det er med til at sikre at arbejdet med at afslutte installationen af LNG brændstofsystemet ombord, kan ske på en corona sikker måde.
“This is a new generation car and passenger ferry that can use LNG, electricity, and in the future, biogas as fuel. Preparatory work for the innovative fuel solution has taken more time than expected, which has resulted in an adjusted delivery date for July.”
Jyrki Heinimaa, CEO, Rauma Marine Constructions.
AURORA BOTNIA var på den første prøvesejlads i sidste uge, og skal på endnu en prøvesejlads, hvor LNG-systemet skal testes, før den kan leveres til Wasaline (Kvarken Link) i midten af juli.
Kilde: Rauma Marine Constructions
