EXPRESS 1 får en t-foil igen

EXPRESS 1 ankommer til Rønne d. 19/4-2019. Foto: Michael Koefoed-Hansen

Når Bornholmslinjens EXPRESS 1, skal på sit årlige værftsophold, som denne gang vil finde sted omkring månedsskiftet mellem februar og marts 2020, vil den få monteret en ny t-foil. Dette sker efter en rapport fra Force Technology, tidligere på året fastslog at den formentlig ville hjælpe på sødygtigheden.

Den oprindelige t-foil blev afmonteret i 2012, i forbindelse med at Molslinjen leasede EXPRESS 1. Denne t-foil blev siden monteret på en anden hurtigfærge fra Incat. Men Molslinjen har nu bestilt en ny t-foil, som så altså bliver monteret næste år.

T-foil på MAX?

Molslinjen vil desuden også undersøge om der skal installeres en t-foil på MAX, som aldrig har haft en t-foil.

MAX ankommer til Rønne d. 21. april 2019. Foto: Michael Koefoed-Hansen

Kilde: TV2 Bornholm

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →