PINAR DEL RIO tømt for biler

PINAR DEL RIO. © Baleària

Hurtigfærgen PINAR DEL RIO som gik på grund ved Dénia, fredag d. 16. august om aftenen, sider stadig fast. Det er dog i ugens løb, lykkedes at tømme den for de 70 biler som var ombord, dette er gjort med en kran, som har løftet dem i land.

Ny afløserfærge

Desuden er færgen BAHAMA MAMA, som i første omgang blev indsat for at afløse for PINAR DEL RIO blevet afløst af hurtigfærgen JAUME I, og BAHAMA MAMA har dermed kunnet komme tilbage til sin normale rute mellem Almeria og Nador, hvor der var stor efterspørgsel efter den, da der i øjeblikket er mange marokkanere som skal tilbage til Europa for at arbejde, efter at havde holdt sommerferie i deres hjemland.

JAUME I. © Baleària
BAHAMA MAMA. © Baleària

Kilde: Ferrybalear

Om Michael Koefoed-Hansen

Redaktør og ejer af Færgenyt. Har udgivet 3 bøger om dansk færgefart på forlaget Starnia, samt drevet hjemmesiden ”The ferry site” siden 1998. ”The ferry site” hører i dag til blandt de største private hjemmesider med information omkring færger.

Se alle indlæg af Michael Koefoed-Hansen →